Banner 468x60
Wzbogacalniki zawiesinowe obrotowe (bębnowe)
Przeróbka mechaniczna węgla – do art. przeróbka wzbogacalniki zawiesinowe
Wzbogacalniki zawiesinowe obrotowe (bębnowe) odznaczają się muzą prostotą konstrukcji i w zasadzie nie mają wyodrębnionych urządzeń mechanicznych do odprowadzania produktów wzbogacania. Obrót wzbogacalnika w wystarczającym stopniu powoduje oprowadzenie do obiegu roboczego opadających w cieczy ziarn obciążnika, zwiększając tym samym stabilność zawiesiny.
Rys. 24. Wzbogacalnik zawiesinowy bębnowy typu SKB
Wzbogacalnik zawiesinowy bębnowy typu SBE (rys. 25). Wzbogacalnik ten jest przeznaczony do wzbogacania rud metali nieżelaznych, rud żelaza oraz może być zastosowany do wzbogacania innych kopalin o uziarnieniu od 3 do 300 mm. Przy wzbogacaniu rud obciążnikiem cieczy zawiesinowej jest najczęściej ferrosilikon lub galena, a przy wzbogacaniu innych kopalin stosuje się obciążniki magnetytowe, hematytowe lub tp,
Rys. 25. Wzbogacalnik zawiesinowy bębnowy typu SBE
Wzbogacalnik tego typu buduje się w trzech wielkościach i średnicy roboczej bębna 1800, 2500 i 3000 mm. Długość robocza bębnów wynosi odpowiednio 1800, 2500 i 3000 mm. Bęben roboczy otrzymuje 3, 4 i 6 obr/min. Wydajność wzbogacalników — zależnie jod ich wielkości i gęstości wzbogacanej kopaliny — wynosi od 18 (90) do 50 (250) t/h, przy czym cyfry w nawiasach odnoszą się do kopalin o najwyższej gęstości.
Wzbogacalnik zawiesinowy bębnowy typu SBS. Wzbogacalnik ten jest stosowany do wzbogacania rud metali nieżelaznych, rud żelaza oraz innych kopalin. Wzbogacalnik pracuje pa cieczy zawiesinowej z obciążnikiem ferrosilikonowym, magnetytowym lub innym o własnościach magnetycznych. Gęstość obciążnika jest dobierana do gęstości wzbogacanej kopaliny.