Banner 468x60
Wzbogacalniki z mechaniczną stabilizacją cieczy zawiesinowej.
Przeróbka mechaniczna węgla – do art. przeróbka wzbogacalniki zawiesinowe
Przy stosowaniu w cieczy zawiesinowej obciążników o małej stabilności, takich jak piasek, lub obciążników np. magnetytowych o większym uziarnieniu — a więc o zmniejszonej stabilności — konieczne jest stosowanie mechanicznych urządzeń wywołujących ruch krążący lub wznoszący się cieczy zawiesinowej, który zwiększa stabilność zawiesiny, co umożliwia utrzymanie we wzbogacal-niku żądanej gęstości cieczy.
Wzbogacalnik zawiesinowy typu Chance’a (rys. 17). Wzbogacalniki tego typu są dostosowane do wzbogacania węgla w cieczy zawiesinowej z obciążnikiem piaskowym. Drobno uziarniony piasek kwarcowy tworzy w wodzie zawiesinę o bardzo małej stałości (stabilności), która bardzo szybko opada na dno wzbogacalnika. W celu uzyskania możliwie równomiernego rozmieszczenia (rozproszenia) obciążnika w wodzie wypełniającej wzbogacalnik doprowadza się do jego wnętrza-— na kilku poziomach — wodę roboczą, której zadaniem jest nadanie cieczy stałego ruchu wznoszącego się z prędkością pozwalającą na utrzymanie ziarn piasku w zawieszeniu.
Wzbogacalnik zawiesinowy z obciążnikiem piaskowym typu Chance’a
Rys. 18. Wzbogacalnik zawiesinowy piaskowy, trójproduktowy, typu Chance’a
Wzbogacalniki zawiesinowe typu Wemco. Na rys. 19 a podano schemat wzbogacalnika zawiesinowego dwuproduktowego z mechaniczną stabilizacją cieczy zawiesinowej, wyposażonego w podnośnik hydrauliczno-powietrzny produktu ciężkiego.
Do wzbogacania kieruje się materiał surowy o uziarnieniu od 2,5 do 102 mm. Wzbogacalniki buduje się o średnicy roboczej od 915 do 6100 mm. Maksymalna wydajność największego wzbogacalnika wynosi 500 t/h.
Rys. 19. Wzbogacalniki zawiesinowe dwuproduktowe typu Wemco
a – wzbogacalnik z podnośnikiem hydrauliczno-powietrznym,
b – wzbogacalnik z podnośnikiem hydraulicznym