Banner 468x60
Wzbogacalniki zawiesinowe. Na ogromny rozwój i rozpowszechnienie stosowania technologii Wzbogacania kopalin użytecznych w cieczach zawiesinowych wpływa w sposób zasadniczy uzyskiwana wysoka dokładność procesu. Ponadto wzrosła bardzo znacznie ilość eksploatowanych kopalin o wysokim wskaźniku trudności wzbogacania, dla których stosowane wzbogacania grawitacyjnego w ośrodkach o małej gęstości (podetrze, woda) nie dawało pozytywnych wyników wzbogacania i nie pozwalało na uzyskiwanie koncentratów o wysokiej stabilizacji parametrów jakościowych, przy równoczesnych dużych stratach kopaliny użytecznej w odpadach. Zmniejszenie strat kopaliny użytecznej przy stosowaniu wymienionych procesów wymagało wprowadzenia bardzo złożonych układów technologicznych wzbogacania, pociągających za sobą wzrost kosztów.
Upowszechnienie wzbogacania w cieczach zawiesinowych spowodowało znaczny rozwój rozwiązań konstrukcyjnych wzbogacalników zawiesinowych. W ślad za tym rozwojem czynione są próby usystematyzowania ich podziału na grupy o określonych wspólnych cechach konstrukcyjnych i technologicznych.
Najczęściej przyjmuje się podział wzbogacalników oparty na cechach konstrukcyjnych lub konstrukcyjno-technologicznych na wzbogacalniki:
- wzbogacalniki z kołami łopatkowymi,
- wzbogacalniki korytowe,
- wzbogacalniki głębokie z mechanicznym odbiorem produktów,
- wzbogacalniki z mechaniczną stabilizacją obciążnika,
- wzbogacalniki z podnośnikami hydrauliczno-powietrznymi,
- wzbogacalniki zawiesinowe hydrauliczne,
- wzbogacalniki bębnowe obrotowe,
- wzbogacalniki hydrocyklonowe,
- wzbogacalniki innych typów