Banner 468x60
Wzbogacalniki z podnośnikami hydrauliczno-powietrznymi.
Przeróbka mechaniczna węgla – do art. przeróbka wzbogacalniki zawiesinowe
Stosowanie mechanicznych urządzeń do odbioru produktów wzbogacania, zwłaszcza przenośników i podnośników zgrzebłowych pracujących w cieczy zawiesinowej, powoduje ich szybkie zużycie pa skutek wycierania się złączy przegubowych. Stopień zużycia tych elementów wzrasta w przypadku stosowania obciążników o zwiększonej twardości. Jest to jedna z głównych przyczyn wprowadzania rozwiązań konstrukcyjnych eliminujących elementy mechaniczne pracujące w cieczy zawiesinowej i zastąpienia ich ruchem cieczy. Niezależnie od tego bardzo korzystne z punktu widzenia prowadzenia bezawaryjnego ruchu, jest wyeliminowanie z rozwiązań konstrukcyjnych wzbogacalników wszelkich mechanizmów wymagających stałych napraw i częstej wymiany na nowe.
Wzbogacalnik zawiesinowy dwuproduktowy typu Humboldt (rys. 20). Ciecz zawiesinową magnetytową podaje się do skrzyni roboczej 1 rurociągiem 2 doprowadzonym do jej dna. Strumień cieczy, wznoszący się z prędkością do 10 mm/s, przepływa przez skośne sito 3, które rozdziela ciecz równomiernie na cały przekrój ‚skrzyni roboczej.
Rys. 20. Wzbogacalnik zawiesinowy dwuproduktowy typu Humboldt
Wzbogacalnik zawiesinowy dwuproduktowy typu Neldco (rys. 21). Wzbogacalnik ten skonstruowany został do wzbogacania węgla surowego o uziarnieniu od 0,75 do 6 mm w cieczy zawiesinowej magnetytowej o gęstości w granicach od 1,25 do 2,0 g/cm3.
Rys. 21. Wzbogacalnik zawiesinowy dwuproduktowy typu Neldco